MENU

OktoBlog

Başarıyı Sürdürebilir Kılmak: Şirketinizin Başarısını Nasıl Devam Ettirirsiniz?

Başarıyı Sürdürebilir Kılmak: Şirketinizin Başarısını Nasıl Devam Ettirirsiniz?

Başarılı olmak için çok çaba gösteriyor, büyük emekler veriyorsunuz. Ancak bu uzun süredir verdiğiniz emek ve yoğun çalışmalar, sizi “başarıya ulaşmak için her türlü çabayı gösterebilmek” anlamında çok iyi geliştirse de, “var olan başarıyı devam ettirmek” anlamında geliştirmiş olmuyor. Çünkü şirket olarak daha önce hiç bilmediğiniz, yönetmediğiniz bir duruma geçiş yapmış oluyorsunuz.

Şirketler ve işletmeler başarısızlıklara hazır olmaya çalışıyor, bunu engellemek için önlem almaya odaklanıyor ama başarıya da hazır olmak, onu kaybetmemek için de belli alanlarda gelişmek gerekiyor. Yoksa bunca zamandır verilen emek ve gidilen yol, bir anda kaybedilebiliyor. Hiçbir şirket, kısa süreli bir başarıyı istemez. Onu uzun vadeli kılabilmek herkesin en büyük hedefi.

Başarıyı elimizde tutmak veya var olan başarıyı, ivmeyi veya gidişatı sürdürmek için yapmanız gerekenler:

1-Değer Yaratmak

Büyük veya küçük olsun, şirketinizin güçlü yanları onu aynı zamanda değerli yapan, öne çıkaran yanları ve bunu daha da güçlendirmek büyük önem taşıyor. Şirket olarak en iyi, en uygun, en yüksek kalite, en ulaşılabilir vb. gibi özelliklerin hepsini sağlayamazsınız, bu gerçekçi değildir. Ancak şirketinizle ilgili herkesin bildiği, herkesin ilk aklına gelen ve bununla tanındığınız bir değer olmalıdır. Örneğin McDonalds’ın marka değeri, uygun fiyata ve sevilen ürünleri satması, ev yapımı organik ürünler üreten Fermente Mutfağım’ın marka değeri de ürünlerin etkili olması şeklinde örnek verilebilir. X kafesinin beyaz yakalıların uğrak yeri olması veya x ev yemeklerinin sıcak, samimi bir ortama sahip olması oranın marka değeri olabilir. Bununla tanınıyor olmak veya bu şekilde öne çıkan bir özellik edinmek sizin yararınıza olacaktır.

2-Her Hedeften Sonra Yeni Bir Hedef Koymak

Yıllık hedefinize ulaştınız, büyük satışlar yaptınız veya çok istediğiniz yere geldiniz. Nereye ulaşırsanız ulaşın, her zaman ulaşabileceğiniz yeni bir hedef vardır. Bu aşama birçok markanın dikkatli olmazsa düşüşe geçebileceği, hedefe ulaşana kadar muhafaza ettiği yüksek çalışma temposunu bırakabileceği bir aşamadır. Kendinize ve hayallerinize göre her zaman yeni bir hedef koymalı, “Ulaştım, başardım, yapabileceklerim bitti” şeklinde bir düşünce yapısına kapılmamalısınız. Bu sizin çalışma temponuzu etkiler, rahatlamanıza ve işleri bırakmanıza sebep olabilir. Her zaman çalışma temponuzu muhafaza etmenizi, motivasyonunuzu kaybetmemenizi sağlayan yeni bir hedef koymalısınız. Örneğin bir semtteki şubeniz çok başarılıysa, başka yerlerde de şube açmayı düşünebilirsiniz. Veya bütün eksiklerinizi tamamen kapatmayı hedefleyebilirsiniz.

3-Değişmemek

Sevdiğimiz sanatçılar daha çok kişi tarafından keşfedilince, diziler izlenme oranları arttıkça, herhangi bir kişi veya kurum büyük bir başarıya veya tanınırlığa ulaşınca artık eskisi gibi olmaz. Bildiğimiz ve tanıdığımız şekliyle kalmayan yerlere veya kişilere çok şahit oluruz ve “Eskiden böyle değillerdi” deriz. Bu gibi bir olumsuz değişimlerden ziyade olumlu bir değişimle anılmak adına, insanlara veya müşterilere karşı tavrınız değişmemelidir. Ne kadar büyük bir aşama kaydetmiş olursanız olun, müşterilere ve memnuniyetlerine her zaman ihtiyacınız vardır. Ve onları kaybetme ihtimaliniz hala devam eder. Müşteri memnuniyeti, verilen hizmet, çalışanların tavrı herhangi bir başarıdan sonra değişmemelidir.

4-Önemsiz Masraflardan Kaçınmak

Ne kadar büyük bir gelire sahip olursanız olun önemsiz masraflar halen önemsizdir. Gerekmeyen ve ihtiyacınız olmayan şeylere para harcamaktan kaçının, tasarruf etme şeklinizi çok fazla değiştirmeyin. Çünkü yarın ne olacağı hala belli değildir. Birikimlerinizi hala akıllıca yapmanız ve harcamalarınızı da buna göre ayarlamanız gerekir. Kazandığınız geliri işinizin geleceğine yatırmaya çalışın.

5-Yenilikleri Takip Etmek

Benzer şirketlerin neler yaptığından daima haberdar olun. Sektörünüzdeki bütün yenilik ve değişimleri takip edin, ayak uydurmaya çalışın ve denenmemiş, yapılmamış şeyleri yapmak için açık olun. Belli bir aşamaya gelmiş şirketinizin geri kalmaması için de atılımlarda bulunun. Gerekirse bu alandaki gelişmeler için uzmanlardan, şirketlerden destek veya danışmanlık alın. Bunlar sosyal medya görünürlüğünü arttırmak, bunun için reklam vermek veya yeni bir kulvar yaratmak, yeni bir şube açmak, belli bir müşteri kitlesine ayrı bir hizmet yaratmak şeklinde örneklendirilebilir.

Sonuç

Başarılı olsanız bile, birçok şey aslında hala aynıdır. Sizi bekleyen riskler, tehlikeler, elinizde tutmanız gereken ivme ve çalışma temposu hala devam eder. Önemli olan bu tehlikeler ve riskler ortadan kalkmış gibi davranmamak, yeni hedefler koyarak çalışma temposunu ve motivasyonunu kaybetmemek, gereksiz harcamalardan kaçınmak ve elde edilen geliri şirket için doğru alanlarda kullanmaktır. Yarın hala ne olacağı belirsiz olduğu gibi; saygıdan ve tevazudan da ödün vermemek, müşterileri memnun etmek için artık bir şey yapmanıza gerek kalmadığı yanılgısına kapılmamak, yenilikleri daima takip etmek ve farklı şeyler denemeye açık olmak da uzun vadeli başarı için önemli faktörler arasındadır.