MENU

OktoBlog

OktoPeople 3 Yaşında! Yolculuğumuz, Başarılarımız ve Hikayemiz

OktoPeople 3 Yaşında! Yolculuğumuz, Başarılarımız ve Hikayemiz

2018 yılı, UX dünyasına kattıklarımızın tamı tamına 3. yılı. OktoPeople’ın sizlere verdiği kesintisiz hizmetin ve yarattığı değerin ilham kaynağı olan, bizi hep destekleyen sizlere şükranlarımızı sunuyor ve bu başarıyı hep birlikte kutluyoruz.

2015 yılı, “Neden olmasın?” dediğimiz yıldı. Kendi yolumuzu çizmeye başladık. Hedefler koyduk. 10 seneyi aşan deneyimimizden öğrendiklerimizi, hayallerimizle birleştirdik. Hep beraber zaman tünelimize, 3 senede neler yaptığımıza bir bakalım:

2015: Misyon, Vizyon ve İlk Müşteriler

OktoPeople 3 sene önce kurulsa da, varlığı aslında çok daha uzun ve güçlü bir geçmişe dayanıyor. 10 seneyi aşan tecrübemizle, sektörün içinden ve farklı kurumlardan edindiğimiz gözlemler, sektörde yapılan doğrular ve yanlışlarla birlikte, bu yola çıkmadan önce de pazardaki ihtiyaçların bir çözümü olduğunu görebiliyorduk. Ve bu süreç içerisinde OktoPeople’a dair her şey şekillendi.

Örneğin butik ve daha birebir ilerleyen, yani olabilecek en üstün kalitede çıktılar alabileceğiniz yeni nesil bir UX danışmanlık anlayışı geliştirdik. Dinamik ve tecrübe sahibi bir ekiple beraber, dünya’daki en son trendlerden ve teknolojik gelişmelerden haberdar ve en kullanışlı, yenilikçi yöntemleri esas alan bir anlayış oluşturduk. İlkelerimizi bu şekilde edindik ve başarabileceğimize gönülden inandık.

Hayalimiz, insanların işine severek gittiği, huzurlu bir çalışma ortamı sağlamakla beraber zamanı iyi kullanan, kendine de vakit ayıran ve kendini daima geliştiren insanların oluşturduğu bir kültür yaratmaktı ve bunu başardık. İlk müşterilerimizi edindik. Türkiye’nin ve dünya’nın önde gelen şirketlerinden Sabancı Holding, Global HP, Türk Telekom, Webrazzi, Ödeal ve Amy Villas, ilk iş partnerlerimizden birkaçıydı.

2016: Ekibin Kurulması

Ana ekibimiz oluştu. Hayallerimize inanan ilk çalışanlarımız bize katıldı ve çalışmalara başladık. Modanisa ve Papara’nın web sitelerini, uygulamalarını baştan sona yeniledik.

2017: Benzersiz Metadoloji ve Vaka Çalışmaları

Yaptığımız Kullanıcı araştırması, UI/UX tasarım, mobil ve desktop site, mobil uygulama tasarımı ile Modanisa’nın trafiğinde yüzde 221 oranında bir artış sağlamasına destek olduk. Papara’nın da dijital dönüşüm projesinden sonra, önceki performansı kıyaslandığında ciroda 10 kata kadar artış sağlandı. Bize büyük mutluluk ve motivasyon veren bu başarılar ile artık kendimizi daha büyük işlerde kanıtlamaya hazırdık. Devret, Kisbu Halat ve Hotel Forex de bizi tercih eden şirketler arasındaydı.

2016’da aldığımız işleri sürdürürken, GOVJAM, dünyanın 30 farklı şehrinde, insanların eş zamanlı olarak ortak bir tasarım teması üzerinde çalıştığı, 2016’da Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle Kadıköy’de gerçekleştirilen uluslararası tasarım etkinliğine katıldık. Mentörlük desteği verdiğimiz etkinlikte, katılımcılar önce yurt dışından canlı bağlantıyla verilen tema üzerinde çalışmaya başladı. Ekipler, 48 saat içinde verilen tema ile ilgili çalışır bir prototip geliştirdiler. Tasarım aşamasında OktoPeople olarak UX Design Thinking metotlarının harmanlandığı “Düşünce Atölyesi’” yöntemini ekiplerle paylaştık. Bu sayede ekiplerin oluşturacakları projelerin gereksinimleri ve personaları hızlıca şekillenmiş oldu. 2 günün sonunda tasarlanan projelerin prototipleri oluşturuldu govjam.org sitesine eklendi. Büyük keyif aldığımız bu global etkinliğe böylesine bir katkı sağlamaktan onur duyduk. Etkinlik ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın.

Düşünce atölyesi, OktoPeople’ın tescilli markası ve bütün çalışmalarımızın ilk adımıdır. UX sürecinin yapıtaşı olan, bütün ekibin katılımıyla gerçekleşen atölye; markanızın ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını her yönüyle anlamak ve netleştirmek için tasarlandı. Atölyemizin içerikleri:

  • Yalın UX Haritası
  • Persona Yolculuk Haritaları
  • İnovasyon Haritası
  • İş Modeli Tasarımı (MVP çıktısı)

şeklinde dört farklı başlıkta toplanıp; UX sürecimizi doğru, sağlam ve gerçek hayatta karşılaşılan gerçek sorunları çözmeye yönelik oluşturulan, bu sorunlara ve ihtiyaçlara çözüm bulabilmek için hazırlanmış ve birçok başarıya ulaşan, benzersiz ve özgün bir yöntemdir.

2018: Oktomax AI, Innogate, Estonya, Amerika, Yeni Ofis, İşbirlikleri

2018 yılı bizim için yıldızımızın parladığı yıldı. Ocak ayında şirketimizin Kuzey Avrupa bölümü’nü Estonya’nın başkenti Talin’de kurduk. Böylelikle işlerimizi Avrupa’ya taşımak için ilk adımı atmış olduk. Kuzey Avrupa’daki ilk durağımız olan Estonya için E-Residency ekibi ile İstanbul ve Kapadokya’da gerçekleştirdiğimiz röportajda, hikayemizi ve hedeflerimizi anlattık.

Innogate programı ile de yapay zeka ürünümüz Oktomax’i Amerika’ya taşıdık. Eylül ayında New York’ta satış ekibi kurduk. Amerika’daki ilk satışımızı gerçekleştirdik.

E-ticaret alanında Dünya’nın lideri olan AliBaba şirketi tarafından, 12 ülkede düzenlenen uluslararası girişim yarışması Create@AlibabaCloud Start Up yarışmasına katıldık. Yarışmanın Orta Doğu ve Afrika ayağı olan ve bu yıl ilk kez İstanbul’da düzenlenen programdan 10.000$ değerinde ödül kazanmanın sevincini yaşadık. Çalışmalarımızı, disiplinimizi ve yarattığımız değeri Asya’ya taşımanın mutluluğunu yaşadık.

Şirket dönüşümümüz tüm hızıyla ilerlerken, yeni ofisimiz Koşuyolu’nda açıldı. Ofisimiz bize yepyeni işbirliklerini de beraberinde getirdi. Şu anki hizmetlerimiz ile a’dan z’ye tüm ihtiyaçlarınız için detaylarıyla çalışabileceğimiz, yeni nesil tasarım odaklı bir teknoloji şirketine dönüşümüzü gururla ve büyük bir sevinçle tamamladık.

Şirketimizin görev dağılımını gösteren haritamız:

OktoPeople 21.yüzyılın insan odaklı, yüksek kar getiren dijital servislerini butik hizmet anlayışı ile yüksek motivasyon ve tutku ile tasarlar ve geliştirir. OktoPeople ürün geliştirme sürecinde çevik metotları ve kollektif zekayı kullanarak A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarınızı profesyoneller ile çözümler. OktoPeople’dan alabileceğiniz hizmetlerden bazıları:

  • UX Araştırmaları
  • UX/UI Tasarımı
  • Yazılım Geliştirme
  • Bakım ve Optimizasyon
  • Pazarlama

şeklinde 5 ana başlıkta toplanıp, ihtiyaçlarınıza yönelik en uygun biçimde ve aktif olarak sürmektedir.

3 senedir devam eden yolculuğumuzun, 3 seneye sığmayan başarılarla dolmasına destek olan siz değerli kullanıcılarımıza, ekip arkadaşlarımıza ve bizi destekleyen herkese teşekkürü bir borç biliriz. Daha nice yıl dönümlerinde, hep birlikte değer yaratmak ve değişimin, yeniliğin öncüsü olmak için çalışmaya devam edeceğiz. 3. yaşımız kutlu olsun.

OktoPeople Ekibi

Dante Işıl Özkan, Meriç Bakış, Hakan İyice, Youssef Said, Hazal Ulusoy, Berkay Alkışel, Kaan Yurtbaşı, Ayşe Usta, Edanur Sarıışık