MENU

OktoBlog

UX Tasarımcıları Ürün Merkezli Düşünmezse Neden Başarı Sağlayamaz?

UX Tasarımcıları Ürün Merkezli Düşünmezse Neden Başarı Sağlayamaz?

UX ile kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya, kullanışlı ve güzel bir tasarım yaratmaya odaklandık. Birçok farklı özelliği olan servislerle kullanıcılara ulaşmayı hedefledik. Ama bütün bunların en önemli kısmını gözden kaçırmış olabilir miyiz?

Bir servisin harika tasarlanmış olması ve birçok özelliği olması, en temelde gerçekten bir sorunu çözmesi ve işe yararlılığından önce gelmemelidir. Daha başarılı, güçlü ve kullanıcıları gerçekten tatmin eden ürünler ortaya çıkarmak ve odağımızı üründen başka bir yere çekmemek için, ürün merkezli düşünce yardımımıza yetişiyor.

“Ürün tasarımı, bir ürünün parçalarının detaylı özellikleri ve bunların bütünle ilişkilerini kapsayan bir prensiptir. Ürün tasarımı yapılırken; ürünün verimli, güvenli ve güvenilir bir şekilde nasıl performans göstereceği hesaba katılmalıdır. Ürünün, hedeflenen tüketiciler için ekonomik ve cazip olması da gerekir.”*

Ürün merkezli düşünce ile UX sürecine bir doku, anlam ve bir amaç katılmış olur. İnsanların gerçek hayatta karşılaştığı, gerçek bir sorunu çözmesi ve bir değer yaratması hedeflenir. Ürününüz markanızın vaat ettiği şeyi sunmuyorsa, kullanıcılara ulaşamayacaktır. Bu yüzden ürün tasarımcısının görevi çok önemlidir. Bir ürün tasarımcısı gibi düşünebilmek, onun gözünden bakabilmek de öyle.

Ürün Tasarımcıları, sorunu tanımlamanıza, araştırmanıza ve doğrulamanıza yardımcı olur ve en sonunda çözüm üretir, tasarlar test eder ve gönderir. Bu bağlamda ürün tasarımcısının temel rolü; sanat, pazarlama, bilim ve teknoloji gibi farklı alanların kesiştiği noktaları çok iyi anlamaktır. Bir de tabii ki ürünü kullanacak olan kişileri.

Peki bir ürün tasarımcısının gözünden, nasıl ürün odaklı düşünebiliriz?

1. Önceliklerinizi Belirleyin

Bir ürün yaratırken ne için yola çıktığınızı ve nereye ulaşmak istediğinizi unutmayın. Belirlediğiniz ana amaçtan uzaklaşmayın. Zamanınızı ve enerjinizi detaylara, küçük faktörlere, bütünün parçalarına ayırmaktansa bütünün tam olarak ne olduğuna ve nereye ulaşmak istediğine harcayın. Detayların yerine ürünün asıl amacına daha çok önem verin.

            Önemli olan programınızdaki öncelikleri belirlemek değildir, programların sadece önceliklerden ibaret olmasıdır. -Stephen Covey

2. İnsanların Ne İstediğini Bulun

Hedeflediğiniz kullanıcıların ne istediği üzerine önemli bir miktarda zaman ayırın. Yaşam tarzlarını, ihtiyaçlarını inceleyin. Ürünü eğlence için mi kullanıyorlar? Önemli bir sorunu veya ihtiyacı gidermek için mi? Belki de istedikleri şey basit bir değişimdir.

Genel olarak insanlar, siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmezler. -Steve Jobs

3. Bilgi Ve Görüntü Kirliliğini Ortadan Kaldırın

Milyonlarca farklı insanın kullanabildiği, dünyadaki en başarılı servislerin ortak bir özelliği var: gereksiz hiçbir şeye sahip olmamaları. Hatta gereksiz bir buton, bir link, bir özellik veya bir kelime bile. Ana odağınız hangi sorunu çözmekle ilgiliyse, onun dışında bir kalabalık yaratmamak öncelik olmalıdır. Aynı prensiple ilerleyen dünya devlerinin başarısı, bu konunun önemini daha iyi anlamamızı sağlar.

          Bir tasarımcı, ekleyecek veya çıkaracak hiçbir şey kalmadığında mükemmel bir tasarıma ulaştığını bilir. – Antonie de Saint Exupery

4. Ürününüzü Tanımlayın

Doğru ve sağlam bir temele sahip bir ürün için, ürünü çok iyi tanımlamak gerekir. Ürünü tanımlamak için UX Tasarımcılarının cevaplandırması gereken birtakım sorular var:

Hani sorunu çözüyoruz? (Kullanıcının karşılaştığı sorun) Kim için çözüyoruz? (Hedef kitle) Neden çözüyoruz? (Vizyon) Nasıl yapacağız? (Strateji) ve Neye ulaşmayı amaçlıyoruz? (Hedef) Neleri yaparsak amacımız anlam kazanır? (Özellikler)

Böyle bir temelin üzerine kurulacak olan UX stratejisi çok daha etkili olacaktır.

            Ürünlerinizi satın alacak müşteriler bulmayın, müşterilerin satın alacağı ürünler bulun. -Seth Godin

5. Pazarlamadan Önce Ürün Yönetimi

Pazarlamanın çok iyi yapılması, yapılan kampanyalar veya kullanılan dil… Bu kapsamdaki her şey, sadece tek bir faktöre bağlıdır: ürünün gerçekten bir şey yapabiliyor olmasına. Herhangi bir sorunu çözmeyen, bir işe yaramayan, kullanıcıların ihtiyaç duymadığı bir ürünün uzun solukta başarılı ve güçlü bir çizgide durması söz konusu olamaz. Bu yüzden olmayan bir şeyin çok güçlü bir tanıtımı ve pazarlamasının yapılması, büyük bir zaman ve enerji kaybına neden olmakla beraber tatmin edici bir sonuç da getirmeyecektir.

            İyi bir ürün kendi kendini satabilir. – Kevin Systrom

Sonuç

Ürün yönetimi ve UX’in kesiştiği nokta olan ürün tasarımı, “yeni UX” olarak adlandırılıp UX’in ulaşabileceği bir sonraki nokta olarak nitelendirilse de, aslında bir nevi öze dönüştür. Asıl yapılması gerekeni ve ana fikri güçlü tutup, ürünü bunun etrafında oluşturma prensibidir. Hedef kullanıcıların gerçekten kullanmak isteyebileceği bir ürün yaratmaktır. Tasarımcıların UX’ten ve hatta her şeyden önce buna ağırlık vermesi, ürünün kaderini belirleyen bir adım olacaktır.