MENU

OktoBlog

Kullanıcı Deneyimini Görmezden Gelmek Nelere Mal Olur? Yaratılan Kayıplar Nasıl Önlenir?

Kullanıcı Deneyimini Görmezden Gelmek Nelere Mal Olur? Yaratılan Kayıplar Nasıl Önlenir?

Kullanıcı deneyimi (UX) prensipleri görmezden gelinerek hazırlanan bir servise girmek; bir dükkanda, kalabalığın içinde, kulakları iyi duymayan bir satış görevlisinden yardım istemeye benzer.

Bir kullanıcıya hizmet sunulacaksa, kullanıcının o hizmete ulaşıp incelemesi önünde hiçbir engel olmamalıdır. Bunun önemini fark eden şirketler son yıllarda kullanıcı deneyimine daha çok yatırım yapmaya başladı. UX uzmanları ile çalışmaya, UX departmanları açmaya ve web sitelerini uyumlu hale getirmek için önemli bütçeler ayırmaya başladılar.

Kullanıcı deneyimini henüz bu kavrama aşina olmayanlar için kısaca anlatalım. Bir servisin (bu servis bir web sitesi veya uygulama da olabilir) yarattığı tonlamayı, içeriklerini, fotoğraflarını, tasarımını, etkileşimini kapsayan bir disiplindir. Amaç müşterilerin kolayca, rahatlıkla, hızlı bir şekilde ve herhangi bir sorun yaşamadan aradığı hizmete ulaşabilmesi ve bu deneyimden keyif almasıdır. Bunun sonucunda da bu servisin hizmetlerini tercih etmeye devam etmesidir.

Peki bunlara dikkat edilmemesi tam olarak nasıl bir kayıp yaratır?

*Eğer içeriğiniz kullanıcılar için en iyi hale getirilmediyse, kullanıcıların %79’u sitenizden çıkıp başka bir siteye giriyor. *

*Eğer siteniz mobil uyumlu değilse, mobilden giren kullanıcıların sitenizi terk etme ihtimali 5 kat daha fazla. Üstelik mobil kullanıcıların 3’te 2’si alışveriş yapma arayışında.

*Tüketicilerin %88’i, kötü bir deneyim elde ettiği bir web sitesine tekrar girmiyor.*

*Yapılan bir araştırmaya göre, iyi bir kullanıcı arayüzü bir web sitesinin etkileşimini %200 arttırabilirken, iyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı bu oranı %400’e kadar arttırabiliyor. *

 

Bu konuda yapılan araştırmalar ve istatistikler, müşterilerin sadece hizmet veya ürün kalitesine değil, iyi bir deneyime de baktıklarını ortaya koyuyor.

Günlük hayatta yapılan bütün işler nternete aktarıldıkça, internet kullanımı ve aranılan hizmetlere daha iyi bir ulaşım ihtiyacı da artıyor. Bu da bu sürecin kolay ve hızlı bir hale getirilmesi ve daha birçok çözümün üretilmesi gerekliliğini ortaya çıkarıyor.

Saniyeler içinde kullanıcıları aranan hizmete yönlendirmek, güven kazanmak ve markanızın farkedilmesini sağlamak önemli bir aşamadır ve kayıpları çok büyüktür.

Servisinizin UX eksiklerini düzeltmek için:

*Fotoğrafların yüklenme hızını iyileştirin. Çözünürlüklerine ve konumlandırmalarına dikkat edin.

*Müşterilerinizden geri dönüş isteyin, onların talepleri doğrultusunda iyileştirmeler yapın.

*Web sitenizin veya uygulamanızın yüklenme hızını ayarlayın. Linklerin, videoların, ilerlenilen aşamaların doğru ve kesintisiz çalıştığından emin olun.

*Web sitenizin mobil uyumluluğunu gözden geçirin. Sitenizin mobilde de düzgün, orantılı ve okunaklı göründüğünden emin olun.

*Butonların, linklerin, yönlendirme araçlarının küçük, okunaksız veya gereksiz olmamasına dikkat edin.

*Üye olmayı ve giriş yapmayı zorlaştırmayın, uzun formlarla kullanıcıları yormayın.

*Düzenli aralıklarla tıklanma, ziyaret edilme, siteden ayrılan ziyaretçiler vb. istatistikleri alın, ölçün ve inceleyin. En çok kullanılan ve en az kullanılan yerleri gelen bildirimlere göre yeniden düzenleyin, buna göre web sitenize eklemeler veya çıkarmalar yapın.

*Profesyonel bir destek almayı düşünüyorsanız, UX Tasarım sürecine mutlaka katılın. Gerçek istatistiklere dayanarak yapılan tasarımları tercih edin. Müşterilerinizin kim olduklarını, neyi sevdiklerini, neler istediklerini tasarım ekibiyle paylaşın. Kullanımı kolay, okunaklı ve anlaşılır bir servis yaratmayı hedefleyin.

*Gerekmeyen hiçbir şeye yer vermeyin. Servisinizdeki bütün bölümlerin bir amacı olmasına, bir sorun çözmesine, anlamlı ve faydalı olup diğer bölümlerle bağlantılı olmasına önem verin.

Sonuç

Bir websitesi veya uygulama oluştururken izlenmesi gereken önemli kurallar vardır. Örneğin canlı çiçek satan onlarca websitesi var. Kaliteli bir hizmet sunanlar da 5 veya 10 websitesi olsun. İçlerinden en çok seçilecek olanı mobil uyumlu, hızlı, kolay okunan, kolay ilerlenen ve keyifli bir deneyim sunan web sitesi olacaktır. Bu şekilde UX Tasarım‘a, yani en iyi kullanıcı deneyimini hedefleyen prensiplere uyan şirketlerin daha çok tercih edildiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Hizmetlerinizi iyileştirmek ve daha iyisini sunmak için büyük şirketlerin de büyük bütçeler ayırdığı Kullanıcı Deneyimi, kaçırılmaması ve dikkat edilmesi gereken bir alan. Yeni ve doğru bir yatırım alanı arıyorsanız bunu değerlendirebilir, bu alanda servislerinizi iyileştirmek için profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Diğer blog yazılarımız için tıklayın.