MENU

OktoBlog

UX Teknolojileri Değişiyor: 5 Sene İçinde Hangi Yenilikler Gelecek? Nasıl Uyum Sağlanacak?

UX Teknolojileri Değişiyor: 5 Sene İçinde Hangi Yenilikler Gelecek? Nasıl Uyum Sağlanacak?

Geleceğe nasıl adapte olunur? Zaman içerisinde her şey gibi insanların da yaşamları, teknolojiyi kullanım alışkanlıkları ve beklentileri değişiyor. İnsanların kullanacağı bir tasarım yaratan UX profesyonelleri de geleceği anlamaya insanlardan yola çıkmalı elbette. Peki insanlar 5 sene içerisinde nasıl bir UX deneyimi bekliyor olacak? Ve UX nereye doğru ilerleyecek?

1. Sesli Arayüzler

Teknolojik cihazlara Siri, Google Assistant veya Alexa gibi sesli komut vererek etkileşime geçmek, büyük bir yükselişe geçecek. Televizyonlar, araç içi telefonlar veya müzikçalarlara kadar birçok cihaz da yapay zeka’nın ele geçirdiği teknolojiden nasibini alacak. İnsanlar cihazlarla çok daha kolay ve hızlı bir şekilde işlerini yapmak isteyecekler. Sesleri ve tonlamayı, söylenecek kelimeleri de ¨tasarlamak¨ bir iş haline gelebilir.

2. Parolalar Tarihe Karışacak

Teknolojiyle ilgili her şey hızlandıkça hızlanıyor. Kimsenin artık parola girmeye birkaç saniye bile olsa isteği yok. Şimdiden etkilerini hissettiğimiz ve yavaş yavaş görmeye başladığımız uygulamalara şifresiz giriş, artık teknolojiyi tamamen etkisi altına alıyor. Bu konuda farklı, yaratıcı ve kolay çözümler üretmek şart.

3. Gerçek Dünya İle UX’in Birleşimi

Chalmers Brown’a göre artırılmış ve sanal gerçeklikteki ilerlemelerin gerçek dünyaya yeni bir deneyim yelpazesi getireceği oldukça heyecan uyandıran bir gelişme. Bunlar, AI ve ses kontrollü uygulamalarda devam eden iyileştirmeler ile birlikte iyi bir birleşim olacak. Bu tür uygulamalar için UX ve UI oldukça önemli olduğundan, ve bu yeni ortaya çıkan teknoloji kategorisinde de UX oldukça aranan bir alan olacak.

4. Gerçek Zamanlı Verilere Dayalı UI İyileştirmeleri

Brian Chiou’ya göre teknoloji ekosistemindeki eğilim, büyük miktarda veri üretme ve yorumlama yeteneğine sahip olduğumuz. UX / UI gruplarının rolleri de, doğru veri noktalarını ve istenen sonuçları takip etmelerini sağlamak olacaktır. Makine öğrenimi daha sonra en başarılı sonuca götüren kalıpları belirleyecektir.

5. Çok Daha Gerçekçi Bir UX Deneyimi

Artık kimse kullanıcıların ne istediğini tahmin etmek zorunda kalmayacak. Kullanılabilirlik testleri, kullanıcı görüşmeleri gibi araştırmalara ağırlık verilerek, kullanıcıların ne istediğine dair gerçek ve direkt veriler alınacak. Henüz bu yönteme geçiş yapmayan herkes gelecekte bu yöntemi kullanıyor olacak.

OktoPeople’ın kullanıcı testleri ve kullanıcı araştırmalarını yaptığını duymuş muydunuz? Detaylı bilgi için tıklayın.