MENU

OktoBlog

Dijital Dünyada Yeni Nesil Çalışma: Remote Model

Dijital Dünyada Yeni Nesil Çalışma: Remote Model

Evden çalışmak yorgun ve plaza hayatından bezmiş pek çok emekçinin rüyası olmaya başladı. Özellikle Flexjob adlı sitede, şirketin 2016 yılındaki database verilerine bakıldığında toplamda 47.000 iş ilanı bulunmuş. Bureau of Labor’un İstatistiklerine göre Amerika’da bu oran 2003’ten 2015’e, %24 oranında artış göstermiş. Amerika’da yaşayan emekçilerin %68’i ileride remote modelde çalışmak istediklerini belirtmişler. Bu rapora göre remote modeli en çok benimseyen ve yüksek oranda kullanan sektör olarak bilgisayar ve bilgi teknolojileri, takiben medikal servisler ve finans olarak ön plana çıkıyor. Bu kervana yakın dönemde telecommuting adı verilen bilgisayar bağlantısıyla iletişim kuran insanların evden çalışması esasına dayanan müşteri hizmetleri, eğitim, satış gibi dalların da eklenmesi bekleniyor.
Flex Jobs’ın CEO ve Kurucusu Sara Sutton Fell ise TRAD adı verilen kavramın (telecommuting, remote and distributed) 2017 büyüme trendlerine uygun olarak ve beklenen şekilde yükselişte olduğunu belirtiyor.

Dijital dünyadaki gelişmeler hız kesmeden devam ederken, teknoloji ve inovasyon geliştiren şirketler de yazılım ve tasarım kısacası ürün üreten ekiplerin verimliliğini ve motivasyonlarını farklı yöntemlerle arttırmanın gayreti içindeler. Bunun için özellikle insan kaynakları departmanları happy hourlar, yemek organizasyonları, hobi ve kültürel etkinlikler ve şirket içi eğitimler düzenliyorlar. Yazılım departmanları ise scrum, kanban, agile gibi farklı proje yönetim metodolojileri deneyerek verimliliklerini arttırmaya çalışıyorlar. Halen waterfall denilen metotla da mutlu mesut hayatlarına devam eden şirketler de var.

Temelde şirketler ve departmanlar farklı yöntemler deneseler de çalışanların verimini optimum düzeyde tutmak kolay değil ve ciddiyetle yaklaşılması gereken konuların en başında geliyor. Peki motivasyon ve verimlilik söz konusu olduğunda emek üretenlerin asıl beklentisi nedir diye sorsak, acaba nasıl cevaplar alırdık?

Linkedin’de geçenlerde rastladığım bir akışta benzer bir konu tartışılıyordu. Verilen cevaplar hayli ilginç, kimi masaj istiyor, kimi prim; kimi işverenden kendisine ve emeğine saygı vs. tabii liste uzadıkça uzuyor. Sonuç olarak gözle görülür şekilde insanların kendilerine hatta aile üyelerine daha çok zaman ayırabilme ve zamanlarını yönetebilme konusundaki ihtiyaçlarını dile getirmelerini gözlemledim.

Emek Üretenlerin Verimliliklerini Remote Model Arttırabilir mi?

Peki dünyada dijital sektörde remote yani uzaktan çalışma modelini başarıyla işleten şirketler var mı? Evet! Dünyada bu modeli en iyi işleten ve başarısına başarı katan şirketlerden bir tanesi de Virgin Group. Richard Branson çalışma arkadaşlarının tatile gitmesini ve uzaktan çalışmasını can-ı gönülden destekliyor. Ofise gelenleri bazen eve gönderdiğine dair hikayeler de anlatılıyor. Kim böyle çalışmak istemez ki değil mi? Yeni doğum yapan, hamile, fiziksel bir engeli olan insanlar için büyük kolaylık. Ayrıca verimli olduğu saatte çalışmayı tercih eden, özellikle fikir üreten ve yaratıcı işlerle uğraşan meslek grupları için de kendi ortamlarında çalışmak, ülkemizden örnek verecek olursak İstanbul’un trafik çilesini ve şehrin kaosunu çekmemek, en optimal sonucu almalarını sağlayabilir.

Remote çalışma modelinde başarıya ulaşmış yeni girişimlerden biri de HotJar. HotJar kullanıcıların görsel geri bildirim bırakabileceği kullanıcı merkezli bir ürün. HotJar’ın CEO’su David Darmanin’in Potcast’ini dinlediğimde dünyanın pek çok farklı yerinden developer ile bulut ortam üzerinden çalıştıklarını anlattı. Aynı şekilde pazartesileri birlikte planlama yapıyorlar, çarşambaları çalışmalar ile ilgili birbirlerini güncelliyorlar; haftanın son çalışma günü olan Cuma’ları ise herkes projesini sunuyor ya da raporluyor. Böylelikle küçük adımlar atarak oldukça hızlı ve verimli şekilde üretim ve kod tarafında güncelleme ya da yeni versiyon geliştirme yapabiliyorlar. Her ay’ın bir günü de bir araya gelip iş dışında birlikte vakit geçiriyorlar.

HotJar’ın CEO’su David Darmanin’in Başarı Hikayesinin anlatıldığı Podcast’ini buradan dinleyebilirsiniz:
https://growtheverywhere.com/productivity/david-darmanin-hotjar/
Remote çalışma modeli günümüzde dijital teknoloji üreten firmaların yeni gözdesi. Yetenekli yazılım ve tasarımcıları istihdam edebilmek için
belirleyici olan istediğin yerden çalış vurgusu ön plana çıkıyor. Peki hangi teknoloji şirketleri remote modele geçiş yapmış durumdalar?

• UX Tasarımı ve ürün tasarımcısı şapkası takanların yakından tanıdığı remote modelde çalışan global şirketler:
Invision, Box, Kissmetrics, Balsamiq,

• Yazılımcı ve proje yönetimi şapkası takan rollerin yakından tanıdığı remote modelde çalışan şirketler:
GitHub, IBM, Zapier, Treehouse

• İnsan kaynakları yerleşimi konusunda uzman rollerin yakından tanıdığı remote modelde çalışan şirketler:
HelpScout, Flexjobs, Olark

Toplamda 23 şirketin bulunduğu listenin tamamına ise buradan erişebilirsiniz:

23 Remote Companies Hiring Now

Yukarıda sitesine link verdiğim Hard Refresh sitesinin mottosu ise manidar.
9-5’e elveda edin diyor, ayrıca emek üretenleri remote çalışma bulma konusunda öğretici bilgiler ile yönlendiriyorlar. Özellikle bu kısmın kullanıcı deneyimi o kadar ikna edici olmuş ki e-mail adresimi bırakmadan edemedim.

Türkiye’de Teknoloji ve İnovasyon Geliştiren Şirketlerde Remote Modelde Var mı?

Türkiye’de remote çalışma kültürü de beyaz yakalıların ve şirketlerin dikkatini çeken bir model olmaya başladı. Yazılım tarafında Countly gibi 360 derece web mobil ve IOT analitik dataları toplayabileceğiniz bir şirkete örnek verebilirim.

UX Tasarımı tarafında ise yeni nesil UX Danışmanlık hizmeti verdiğimiz firmamız OktoPeople bulunuyor. OktoPeople ekibi olarak, yaratıcı düşünce teknikleriyle çalışan insanların mutlaka kutunun dışına çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Kendimizden örnek verecek olursak, bu şekilde çalışmanın faydaları olarak şunları sıralayabiliriz:

1. Daha verimli çalışıyoruz.
2. Dışarıdan ve farklı perspektiften bakabiliyoruz. Hayatın içinde son kullanıcıya daha yakın oluyoruz.
3. Kişisel ve mesleksel gelişimlerimize de vakit ayırabiliyoruz.
4. İnternetin olduğu her yerden çalışabiliyoruz. Özgür ortamda daha üretken hale geliyoruz.

Bazen Treehouse gibi haftanın 4 günü çalışıyoruz, bazen de iyice konsantre olup daha uzun saatler çalışabiliyoruz. İnsan bir makine olmadığı için her günü diğerine uymuyor. Bu yoğun tempoda ruhsal ve mental dinlenmenin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Saatlerce çalışma yerine, verimli, programlı ve disiplinli çalışmayı tercih ediyoruz. Toplantılar dışında iş çıktısı üretebilmek için haftanın belli günleri bir araya gelip atölye çalışmalarımızı ekip olarak bir arada yapıyoruz ve tasarım sorunlarını kollektif bilinç ile çok daha hızlı bir şekilde çözüyoruz. Bu yöntemler ile ürettiğimiz iş çıktılarından bazılarına buradan erişebilirsiniz:

modanisa.com (düşünce atölyesi, araştırma, kalitatif testler, wireframe UI prototip)

papara.com (düşünce atölyesi, marka özü çalışması, kurumsal kimlik, İçerik Stratejisi ve UI İçerik, wireframe UI prototip)

Eğer bizimle tanışmak ve ekibin bir parçası olmak ve nihayetinde remote çalışmak isterseniz aşağıdaki pozisyonlarda aramıza katılacak ekip arkadaşları arıyoruz.

• UX Design Trainee
• UX Designer
• Visual Designer

Bir kahve içmek ve tanışmak için hello@oktopeople.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz. Önden CV’inizi ve çalışmalarınızı da iletebilirseniz dersimizi önceden çalışalım isteriz.

Görüşmek dileğiyle…