MENU

OktoBlog

UX Tasarımcısı Olma Yolculuğu

UX Tasarımcısı Olma Yolculuğu

UX Tasarım üzerine bir kariyer yapmaya karar vermişseniz ve nasıl yapacağım, yapabilir miyim diye düşünüyorsanız çalışma ve azimle yapılamayacak şey yoktur. Tamam, evet, UX Tasarımcı olacağım dediniz, peki nasıl başlayacağım diye sorabilirsiniz. İlk olarak eğitimle başlamak gerekiyor. Okumak, izlemek ve dinlemek bu aşamada çok önemli. UX Tasarımın temelini atmak, kullanıcı deneyimi tasarımında temel yapı taşlarını keşfetmek, neyi neden yaptığını öğrenmek için UX Tasarımcıların deneyimlerini paylaşmak gerekli. Tüm bunları öğrenmek için internet biçilmiş kaftan. Basit bir arama ile karşınıza binlerce kitap önerisi, online UX kursları ve tasarımcıların makaleleri çıkabilir. Bunları süzgeçten geçirip doğru kaynaklara odaklanmak çok önemli. UX Dünyası çok hızlı değişen ve ayak uydurması çaba gerektiren bir dünya. Bu noktada çağa uygun kaynaklara çalışarak yola koyulmak sizin sonraki aşamaları anlamanıza ve kendinizi geliştirmenize katkı sağlar.

Online çalıştık, UX Kurslarına katıldık, kitapları inceledik peki ya sonra? Bu aşamadan sonra kendinizi geliştirebilmeniz için doğru araçlara yönelmek gerekiyor. UX Dünyasına hakim, deneyimli tasarımcıların yanında çalışmak ve yaşayarak, deneyimleyerek UX Tasarımını öğrenmek çok önemli. Benim bu aşamadaki şansım OktoPeople ile tanışmak oldu. Endüstriyel Tasarım mezunu biri olarak tasarım kültürüne ve sürece yabancı değildim. UX Tasarımcı olabilmem için deneyime ihtiyacım vardı. OktoPeople donanımlı ve deneyimli ekibi ile UX Tasarımın başındaki bir tasarımcıya biçilmiş kaftan. Birbirine sıkıca bağlı, inançlı ve güven duygusunun ön planda yer aldığı, şeffaflığa önem verilen bir çalışma ağına sahip. UX Tasarımcının kendini pişirebilmesi için tasarım sürecinin tüm basamaklarının uygulandığı, yeni proje geliştirme sürecinin deneyimlenebileceği bir çalışma prensibine sahip. UX dünyasına adım atmış bir tasarımcı için bu adımları tek tek deneyimlemek gelecek için verimli bir yatırımdır. Sizde deneyim kazanabileceğiniz staj olanaklarını araştırabilirsiniz.

Eğitimimizi tamamladık, deneyim kazandık şimdi ne yapmalıyız? UX dünyasında güçlü bağlantılara sahip olmak ve sosyal medyayı iyi kullanmak çok önemli.Trendlere hakim olabilmek ve hızla değişen UX dünyasında güncel tasarımlar yapabilmek için bağlantıda kalmak gerekli. Ağını genişletip yeni insanlarla tanışmak ve kendini sürekli güncel tutabilmek iyi bir UX Tasarımcının görevidir.

UX tasarımcısı olmak için takip edeceğiniz belirli bir yol yok, bunlar benim yaklaşımlarım ve deneyimlerim. Bunu siz biraz kendinizi tanıyarak biraz da UX dünyasını izleyerek keşfedeceksiniz. Kendi yaklaşımınızı belirleyip ona uygun yol çizmek belki de en doğrusu. İçeri girmesi zor bir alan fakat imkansız değil, inanırsanız her şey mümkün.