MENU

OktoBlog

Kadıköy’den Bir GlobalGovJam Etkinliği Geçti

Kadıköy’den Bir GlobalGovJam Etkinliği Geçti

Tasarım Atölyesi Kadıköy’de (TAK) gerçekleşen İstanbulGlobalGovJam etkinliğinde çok keyifli iki gün geçirdik. İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Prof. Dr. Özlem Er, araştırma görevlisi Saniye Fışgın ve Kadıköy Belediyesi, Kadıköy Akademi çalışanı Ceyda Yılmazdoğan Aydın tarafından organize edilen IstanbulGlobalGovJam etkinliğine OktoPeople da mentörlük desteği verdi. Öncelikle aramızda bulunan, eğlenceli vakit geçirmemizi sağlayan, harika tasarımlar ortaya çıkaran katılımcılarımıza, değerli katkılarıyla hocalarımıza, mentörlerimize ve Kadıköy Belediyesine buradan bir kez daha teşekkür ederiz.

GOVJAM Nedir?

GOVJAM, dünyanın 30 farklı şehrinde, insanların eş zamanlı olarak ortak bir tasarım teması üzerinde çalıştığı bir etkinlik. Bu yıl Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle Kadıköy’de gerçekleştirilen uluslararası bu tasarım etkinliğine belediye çalışanlarından öğrencilere tasarımla ilgilenenler katıldı.

Ne Yaptık?

Katılımcılar bu etkinlikte, yurt dışından canlı bağlantıyla verilen tema üzerinde çalışmaya başladı. Ekipler, 48 saat içinde verilen tema ile ilgili çalışır bir prototip geliştirdiler. Tasarım aşamasında OktoPeople da UX Design Thinking Metotlarını harmanladığı ‘’Düşünce Atölyesi’’ yöntemini ekiplerle paylaştı. Bu sayede ekiplerin oluşturacakları projelerin gereksinimleri ve personaları hızlıca şekillenmiş oldu. 2 günün sonunda tasarlanan projelerin prototipleri oluşturuldu ve www.govjam.org sitesine eklendi.

I. Gün: GOVJAM 2017 Tasarım Teması; Kuşlar ve Şehir Gürültüsü

Tabii ki de hep oyun oynamak olmazdı, biraz da iş yapmalıydık. Gruplarımız masalarına geçtiğinde, birlikte GOVJAM sunumunu dinledik ve sonunda büyük bir sır olarak saklanan GOVJAM 2017’nin temasını öğrendik! Temamız boş, bembeyaz bir ekranın altından gelen kuş sesleriyle başlıyordu, devamında ise bu kuş seslerinin araba sesi bölüyordu. Bütün gruplarımızın bu seslerin onlarda nasıl bir his uyandırdığını düşünmelerini istedik. Çok düşündüğümüz için haliyle karnımız acıkmıştı. Minik bir yemek molası verdik ve daha sonra diğer ülkelerdeki etkinliklere Skype üzerinden bağlandık. Onlarla keyifli sohbetler ettik ve projelerimizin gidişatıyla ilgili konuştuk. Daha sonra gruplarımız Oktopeople mentörlüğünde tema üzerinde konuştular, tartıştılar ve temada problem olarak gördükleri konu için bir çözüm aramaya başladılar. Oktopeople Düşünce Atölyesi sonucunda ekiplerden birbirinden güzel birçok fikir ortaya çıktı.

En son ortak bir fikirde karar kılarak, tasarlayacakları hizmetlerin yol haritasını çıkarmaya başladılar. Yol haritasında neden bu projeyi seçtiklerini, projenin hangi sorunlarına çözüm olduğunu ve yararlarını, projenin hangi kitleleri hedeflediğinden bahsettiler. Bu uzun ve detaylı çalışmanın sonunda bugünlük bize ayrılan sürenin sonuna gelmiştik. O kadar aktif ve eğlenceli zaman geçirdik ki ne zaman akşam oldu anlamadık.

II. Gün: Prototip Günü

Ertesi günün sabahında tekrardan katılımcılarımızla buluştuk. II. gün prototip günüydü. İlk gün beyin gücü, ikinci gün ise bilek gücü gerektiriyordu. Tüm kullanıcılarımız arı gibi prototiplerini hazırlamaya başladılar. Dört grubumuz vardı. İlk grubumuz, Bostancı Sahili’nden başlayarak Kadıköy yönüne doğru sahil şeridinden ilerleyen doğayla iç içe bir bisiklet yolu tasarladı. İkinci grubumuz, insanların keyifle vakit geçirebilecekleri bir park tasarladılar. Üçüncü grubumuz ise şehir içlerine kolaylıkla entegre edilebilecek, minimalist ancak dinleme ihtiyacı duyan yetişkinlerin, oyun oynama ihtiyacı duyan çocukların ihtiyaçlarına çözüm olabilecek bir park tasarladılar. Hatta bu parkın altına mahallenin 2 veya 3 sokağındaki sakinlerin barınabileceği büyüklükte bir afet sığınma alanı oluşturdular. Son grubumuz ise Marmaray ve metronun birleştiği yerdeki köprünün üzeri için bir kuş dürbünü tasarladılar. Kuş dürbünü ücretsiz ve yoldan geçen insanlar dürbünün kulaklıklarını taktığında bir anlık da olsa şehrin gürültüsünden uzaklaşarak kuşların seslerini dinleyebilecekleri şekilde tasarlandı.

Tüm gruplarımızın prototipleri bittiğinde, gruplarımız projelerini tanıtacak fotoğraflar ve videolar çektiler. Daha sonra bütün projelerin bilgisini, fotoğraflarını ve videolarını GOVJAM’in web sitesine girdiler. Bazı gruplarımız çektikleri videolarını Youtube’da paylaştılar. 15:00’da tüm ülkelerdeki bütün projeler bitmiş ve web sitesine yüklenmişti. Daha sonra aramızda Kadıköy Belediye Başkanı Aykut NUHOĞLU katıldı. Katılımcılarımızdan bütün projeleri dinledi ve projeler hakkında bilgi aldı. Son olarak tüm katılımcılarımızla fotoğraf çekildik ve herkes mutlu bir şekilde Kadıköy Tasarım Atölyesi’nden ayrıldı. Eğer siz de herhangi bir şekilde tasarımın ucundan tutuyorsanız ya da sadece ilgiliyseniz bizi takipte kalın. Yeni etkinliklerde görüşmek üzere!