MENU

OktoBlog

Before & After Dedikleri

Before & After Dedikleri

Hayatımızdaki birçok eşyanın, birden fazla versiyonu var. Aynı tür eşyaları birbirinden ayıran belli başlı özellikler olsa da temelde hepsinin işlevi aynı aslında. Mesela bir lambayı hayal edin, işin temelinde amacı aydınlatmak, etrafa ışık yaymak. Ancak bu lambayı 10 TL’ye de 1000 TL’ye de bulabilmeniz mümkün. O zaman biz neden daha az para ödemek varken daha çok ödemeyi tercih ediyoruz? İşte burada işin içine kalite ve tasarım giriyor. Nerede göz alıcı, ışıltılı, şık bir şey görsek bizi cezbeder, insanız haliyle. Sonra gidip inceleriz, kaliteli mi değil mi? Eğer aklımıza yatarsa evet deriz, bu benim vereceğim paraya değer!

Peki hep sıfırdan mı başlamalıyız? Elimizdeki her şeyi bir anda çöpe atıp, yepyeni şeyler aldığımızda daha mı iyi olur? Bazen daha iyi olabilir belki de ama elimizdekileri yenileme, değiştirerek göz alıcı hale getirme şansımız varsa çöpe atmak iyi bir seçenek değil. Mesela ben ne mi yaptım? Evimin bir köşesinde öylesine işe yaramaz bir şekilde atılmış lambamı boyamak istedim. Zevkime uygun, odamı en iyi şekilde tamamlayacak bir renk seçtim ve lambamı boyadım. Sonuçtan da baya bir memnun kaldım.

Bu Before – After işlemini işinizde UX’ten önce UX’ten sonra olarak hayal edebilirsiniz. İşinizde bazı şeylerin yolunda gitmediğini, gereken ilgiyi göremediğinizi, istediğiniz noktalara ulaşamadığınızı düşünüyorsanız bir değişiklik yapmaya ne dersiniz? Belki de ihtiyacınız olan tek şey UX’tir.