MENU

OktoBlog

UX’e Yatırım Yapmak Size Neler Getirir?

UX’e Yatırım Yapmak Size Neler Getirir?

Kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcının web sitelerini, mobil siteleri, mobil aplikasyonları ve diğer cihazları nasıl kullandıklarını analiz ederek kullanıcının ihtiyaçlarına minimum efor ile ulaşmasına odaklanır. Thomas J. Watson’un da dediği gibi ‘’iyi bir tasarım, iyi bir iştir.’’ İyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı yani UX, iş kavramı için çok önemlidir.  Apple’ın iPhone’da uyguladığı gibi kullanıcıları basit bir kullanım deneyimi ile sadık müşteriler haline dönüştürmek mümkün. UX tasarıma önem veren ve şu an sosyal medya pastasının büyük bir payına sahip olan Facebook’un işini bu kadar büyütüp sadık müşterilere sahip olmasında kullanıcısına basit bir deneyim sağlayıp ihtiyaçlarına cevap vermesi yani UX tasarımı çok etkilidir. Yapılan çalışmalar bize gösteriyor ki, UX’e yatırım yapmış şirketler düşük müşteri maliyeti, düşük destek maliyetine  ulaşmış ve Pazar paylarını arttırmışlardır. UX‘e yaptıkları yatırımı daha sonra fazlasıyla geri kazanmışlardır.

Doğru ekip başarıyı getiriyor

Başarılı bir UX tasarıma sahip olmada en büyük etkenlerden biri de doğru ekiple çalışmaktan geçer. Şirketlerin müşterilerini daha yakından tanımalarına yardımcı olan UX tasarım ekipleri, doğru tasarım kararları vererek sonraki fazlarda enerji ve para kaybını önleyecek hamlelerde bulunarak proje geliştirirler. Projenin en başında yapılan kullanıcı araştırması, doğru bilgileri toplama, yarının potansiyel çözümlerine ulaşıp bir adım öne geçmeyi sağlar.

Google’da üst sıralarda yer alın

UX Tasarım aynı zamanda web sitesinin reytingini de arttırır. Zayıf UX tasarıma sahip web siteleri Google tarafından cezalandırılarak en üst sayfada yer edinemez ve müşterilerini kaybetme eğiliminde olur. UX tasarım ile firmalar, web sitesinin reytingini arttırarak sadık müşterilere ulaşır ve Pazar paylarını arttırırlar. Mutlu kullanıcılar mutlu projelerin anahtarlarıdır. UX tasarıma yapılan yatırımlar sadık kullanıcılar oluşturacak, onları mutlu ederek yeni projelerin ortaya çıkmasını hızlandıracaktır. İyi bir UX tasarıma sahip sitede kullanıcı kendini rahat hissedecek ve ihtiyacı olana odaklanabilecektir. Bunun için de fonksiyonel bir site gerekliliktir. Belirli bir layout’ta, kullanıcıya cevap veren UX tasarıma sahip firmalar, hedef kitleye daha hızlı ulaşıp iş modellerini büyütebilirler.

Sonuç olarak, kullanıcılar web siteyi veya mobil siteyi bir servis, bilgi, ürüne ulaşabilmek için ziyaret ederler. Bu noktada kullanıcın ihtiyacını anlayıp, ona cevap veren bir UX tasarıma sahip firmaların daha çok kullanıcıya ve Pazar payına ulaşması kaçınılmazdır.